Jak se starat o podlahu?

xpe-756-jilm-dakota-e1476956775261-917x329

Výběrem správné podlahy by rozhodně neměla končit vaše starost o ni. Je zapotřebí jí věnovat také později náležitou péči. A jak by to mělo vypadat?

Základní zásady

Především s ní zacházejte s citem, ať se jedná o podlahu dřevěnou nebo vinylovou, snadno ji mohou poškodit malé děti nebo domácí mazlíčci, zničíte ji těžkým nábytkem atd. Nožičky u nábytku se proto vyplatí podlepit filcovými podložkami. A opatrní buďte i při jeho stěhování, zejména u kusů s vysokou hmotností, jako jsou skříně.

Jak zacházet s dřevěnou podlahou

Dřevěné podlahy lze ošetřovat olejem či voskem anebo lakem. Prostředky vybírejte s ohledem na okolní podmínky. Lak se nehodí do prostor, kde se často mění teplota, případně i vlhkost. Za takových okolností totiž praská. Proto je lepší sáhnout po již zmiňovaném vosku či oleji.

Dřevu nesvědčí vlhko, proto bychom měli vytírat pouze vlhkým hadrem, nikoli mokrým. Jinak by nám mohla celá podlaha nabobtnat. I tak ale podlahu udržujte spíše zametáním nebo vysáváním. Rozhodně také na dřevěnou podlahu nepoužíváme agresivní čistící prostředky. Zapomeňte především na saponát, nehodí se ani olejové mýdlo.

Drobnější škody na dřevěné podlaze v podobě škrábanců jsou sice do jisté míry napravitelné jejím opětovným přebroušením, nicméně byste se i tak měli vyvarovat toho, abyste si na podlahu přinášeli zejména hrubé nečistoty jako písek.

Jak se správně postarat o podlahu vinylovou

Obdobně také u vinylových podlah je vhodné používat nejlépe pouze ty prostředky, které jsou na jejich čištění přímo určeny. K těm je ovšem dobré se uchýlit až tehdy, pokud je podlaha silně znečištěná. Jinak preferujte v rámci běžného úklidu spíše luxování. Pokud to nestačí, pak použijte navlhčený mop, opět ne mokrý. Případně poslouží samozřejmě také dobře vyždímaný hadr.

Zhruba jednou měsíčně je stejně tak vhodné použít speciální prostředek určený na údržbu či ošetřování. Vrátíte tak podlaze ochranný film, který zlepšuje její odolnost vůči otěru a také brání usazování špíny a prachu. Pamatujte na to, že je nezbytné jej aplikovat vždy až po vyčištění podlahy, pokud si na ní nechcete tedy ulpělé nečistoty zafixovat.

 

 

Copyright © 2015 Pixel Theme Studio. All rights reserved.