Jak správně vybrat dveře?

Výběr správných dveří nemusí být složitou záležitostí, kdy si budete pamatovat několik nejdůležitějších bodů. Které to jsou?

Vybíráme nové dveře

Základním a nejdůležitějším parametrem jsou rozměry. Ty svoje dveře si samozřejmě budete muset konkrétně změřit. Potřebný rozměr odvodíte od šířky zárubně v nejužším místě. Zajímat vás tedy primárně bude šířka. Malou pomůckou vám může být to, že tou nejobvyklejší je 80/197 cm anebo 90/197 cm.

V případě, že dveře pouze vyměňujete, už nemůžete ovlivnit pozici pantů. V tom případě podle nich zjistíte také, jestli potřebujete dveře pravé či levé, což je další vlastnost, na kterou se musíte při výběru ohlížet. To poznáte tak, že se postavíte před zárubně, jako byste se chystali otevřít dveře ve směru k sobě. Teď se podívejte, kde jsou panty. Pokud se nacházejí vpravo, hledejte pravé dveře. Jestli jsou vlevo, měli byste si naopak pořídit dveře levé.

Typicky to potřebujete zjistit u dveří tzv. otočných, které se otevírají do prostoru. To jsou ty klasické, známé asi nejlépe, které máte doma určitě i vy. Další variantou jsou dveře kyvné – otevírací do obou směrů. Stále více se objevují také dveře posuvné. Ty jsou oblíbené především proto, že značně šetří prostor. Tento typ se může otevírat buď tak, že se dveře zasunou do pouzdra, případně zůstanou vidět na stěně. Jinou variantou jsou tzv. „skládačky“ neboli dveře skládací, sestavené z jednotlivých dílů.

A na co ještě pamatovat

Provedení i design dveří se samozřejmě odvíjí od vašeho vkusu a mělo by být v souladu s celkovým pojetím interiéru. Zapomínat byste neměli ale ani na to, že použité materiály ovlivňují nejen vzhled dveří, ale také ryze praktický atribut v podobě jejich odolnosti. Konstrukce dveří bývá vesměs z MDF nebo smrkových rámečků a uvnitř coby výplň najdete papírovou voštinu nebo děrovanou dřevotřískovou desku. Více vás ale bude pravděpodobně zajímat povrchová úprava. Největší výdrž zpravidla může poskytnout laminát, ten se rozlišuje navíc na střednětlaký anebo vysokotlaký.

Mimo to mohou mít dveře i řadu dalších speciálních vlastností, které záleží na vašich konkrétních požadavcích. Tam, kde je potřeba více světla, rozhodně volte prosklené. V případě, že si přejete zvýšenou ochranu, sáhněte po těch protipožárních. Dveře mohou sloužit i coby izolace proti hluku.

 

Copyright © 2015 Pixel Theme Studio. All rights reserved.